تبلیغات
بیداری اندیشه - محمد حنفیه
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
نخستین كسى است كه در اسلام، مهدى موعود نامیده شد.

محمد حنفیه فرزند برومند امیر مؤمنان على(ع) و مورد توجه خاص آن حضرت بود. شهرتش به حنفیه از این جهت است كه مادرش خوله از قبیله بنى حنیفه بود. امیر مؤمنان(ع)او را آزادكرد، سپس به حباله نكاح (1)

حود در آورد. حصرت على(ع)به این فرزند ارزشمند علاقه اى وافر داشت و درباره او سخنان تحسین آمیزى فرموده از جمله تعبیر مشهور آن حضرت است كه فرمود، محمدها اجازه نمى دهند كه به خدا نافرمانى شود. راوى پرسید: محمدها كیانند؟ فرمود: محمد بن جعفر، محمد بن ابى بكر، محمد بن ابى حذیفه و محمد بن امیر المؤمنین. (2)

در جنگ جمل محمد حنفیه موقعیت بسیار ممتازى داشت. پرچم پیروزى در دست او بود، با شجاعت و

صلابت كم نظیرى، دشمن را به عقب راند، صف ها را شكست و امتحان نیكویى داد. در همین جنگ بود كه از محمد حنفیه پرسیدند: چگونه است كه در شرایط سخت و هولناك، پدرت ترا دركام خطر مى اندازد و هرگز برادرانت حسن و حسین را در این مواقع به میدان نمى فرستد محمد حنفیه با تعبیر بسیار ظریفى بیان داشت: حسن و حسین، دیدگان پر فروغ پدر هستند و من بازوى پرزور او مى باشم. پدرم با دست خود از دیدگانش محافظت مى كند. (3) روى این بیان، تردید نمى ماند در این كه محمد حنفیه دقیقاً بر تمام برادرانش واقف بود وكسى نبود كه به ناحق، دعوى امامت كند.

پس از شهادت امام حسین(ع) گروهى به امامت اوگرویدند و بیش از همه "مختار" بر محوریت او تكیه مى كرد و از مردم به نام او بیعت مى گرفت. ولى محمد حنفیه از كار او راضى نبود و هرگز بر این كار صحه نگذاشت . هنگامى كه "ابو خالد كابلى " از جناب محمد حنفیه پرسید: آیا امام واجب الطاعة شما هستید به صراحت تمام فرمود: امام بر من، بر تو و بر همه مسلمانان على بن الحسین است. (4)

آن گاه براى این كه امر امامت بر همگان روشن شود، با حضرت على بن الحسین به گفت وگو نشست. حجرالاسود را حكم قرار دادند، حجرالاسود به امامت حضرت سجاد(ع) شهادت داد، او نیز تسلیم شد. (5)

متانت درگفتار، اعتدال در رفتار و سلوك دركردار، به ضمیمه دانش سرشار، عقل پربار و دیگر محاسن اخلاقى، موجب شد كه دل ها از محبت او پر شود و همگان حسن اعتقاد به او داشته باشند و همین موجب شد كه مختار خود را به او منتسب كند، تا بتواند دلها را به سنوى خود جلب كند . ولى هنگامى كه او از دسیسه مختار آگاه شد، از وى تبرى جست .

جناب محمد حنفیه در محرم سال81 ق در65 سالگى و در مدینه طیبه دیده از جهان فرو بست و در قبرستان بقیع به خاك سپرده شد. در مورد درگذشت او چند قول است: مدینه، طائف، ایله بین مكه و مدینه وقولى هم مى گوید: درگذشت او در رضوى و دفن در بقیع است.

فرقه كیسانیه، به امامت او معتقد بودند و او را پس از امیرمؤمنان، امام حسن و امام حسین (ع)، چهارمین امام مى پنداشتند . اكثریت قاطع كیسانیه معتقدند كه او نمرده است؟ بلكه دركوه رضوى مخفى شده و پس از یك دوران استتار، سرانجام ظهوركرده و جهان را پر از عدل و داد مى كند. آن ها معتقدند كه محمد حنفیه همان مهدى موعود است و از مكه ظهور خواهدكرد (6)

  1.غیبة طوس ص 398 فرق الشیعه ص 103.

2. فرق الشیعه، ص 102.

3. وفیات الاعیان ابن خلکان ، ج4 ص 72 1 .

4. مناقب آل ابى طالب، ابن شهرآشوب، ج 4 ص 1 2 1.

5. كافى، ج 1 ص 384 غیبة طوسى، ص 18.

6. با دعاى ندبه در پگاه جمعه، على اكبر مهدى پور ص83
طبقه بندی: مهدیهای جعلی، 
برچسب ها: محمد حنفیه، مهدی های جعلی،
نگارش در تاریخ دوشنبه 9 آذر 1388 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes