تبلیغات
بیداری اندیشه - اقوال بعضى از اهل سنت در باره بودن مهدى موعود علیه السلام همان عیسى بن مریم
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
كسى در این باره چیزى برخلاف این نگفته ، جز قول ضعیفى كه از اهل سنّت نقل شده كه : (نیست مهدى مگر عیسى كه نازل خواهد شد از آسمان .) و خبرى نقل كرده در این باب كه خود این جماعت ، حكم به ضعف و شُذوذ هر دو كردند، چه رسد به امامیه و نظیر آن در ضعف و سخافت آنچه میبدى در شرح دیوان از بعضى نقل كرد كه روح عیسى علیه السلام در مهدى علیه السلام بروز كند و نزول عیسى عبارت از این بروز است و مطابق این است حدیث : لامهدى الاّ عیسى بن مریم .
و بالجمله كتاب بسیار در میان آن جماعت تاءلیف شده ، در اثبات وجود و حالات آن جناب ، مثل :
(مناقب المهدى ) از حافظ ابى نعیم اصفهانى و (صفة المهدى ) نیز از او و ظاهرا همان را (نعوت المهدى ) نیز گویند یا آن كتاب دیگرى است از او و بیان در اخبار صاحب الزمان علیه السلام از ابى عبداللّه ، محمّد بن یوسف بن محمّد شافعى گنجى .
و (عقدالدرّر فى اخبار الامام المنتظر) از ابى بدر، یوسف بن یحیى السّلمى .
و (اخبارالمهدى ) از سیّد على همدانى .
و (كشف المخفى فى مناقب المهدى علیه السلام ) اگرچه مؤ لف آن شیعه است و لكن تمام اخبار آن كه یكصد و ده حدیث است ، ماءخوذ از كتب اهل سنت است .
و (ملاحم ) ابوالحسن ، احمد بن جعفر بن محمّد بن عبداللّه المنادى معروف بابن المنادى .
و كتاب سعدالدین حموینى خلیفه نجم الدین .
و (برهان در اخبار صاحب الزّمان علیه السلام ) از ملاعلى متقى صاحب كنزالعمال .
و (اخبارالمهدى علیه السلام ) از عباد بن یعقوب رواجنى .
و (عرف الوردى فى اخبار المهدى علیه السلام ) از عبدالرحمن سیوطى و غیر اینها.
در بسیارى از كتب سماویه متداوله ، عباراتى منقول است كه مطابق است با آنچه خبر داده رسول خدا صلى الله علیه و آله در حق آن جناب و در میان كَهنه معروف بود و كلمات (سطیح كاهن ) و اخبار او از صفات حالات و ایّام آن جناب معروف است و در ملوك عجم معهوده بوده ؛ چنانچه كه احمد بن محمّد بن عیاش در (مقتضب الاثر) روایت كرده كه : آخر ملوك عجم یزد جرد، خواست از مداین فرار كند، بر در ایوان كسرى ایستاد و گفت : (السلام علیك ایتها الایوان ! اینك ! من از تو مفارقت كردم و بازمى گردم به سوى تو، من یا مردى از فرزندان من كه نزدیك نشده زمان او و نرسیده هنگامش .)
سلیمان دیلمى به خدمت امام صادق علیه السلام رسید و از معنى كلام یزدجرد كه : (یا مردى از فرزندان من .) پرسید. امام علیه السلام فرمود: (مقصود، صاحب شما قائم علیه السلام است كه به امر خداى عزّوجلّ ششم از فرزندان من ، متولد شده از دختر یزدجرد. پس ، از فرزندان اوست .)
در ذكر این رقم اخبار در كتب غیبت چنانكه متداول است جز تبرّك و بعضى فوائد جزئیه كه در آنهاست ، ثمرى نباشد. چنانكه از براى غیر مسلمین حجّت نباشد و ایشان را خلافى در آن نیست كه محتاج به ذكر آنها باشد، بلكه خلاف از چند جهت است :
خلاف اول از جهت نسبت است كه : (مهدى از اولاد كیست ؟) و در آن چند قول است :


طبقه بندی: بیان اختلاف مسلمین در باره وجود آن جناب، 
برچسب ها: عیسی(ع) مهدی (عج)، امام مهدی و اختلاف مسلمین،
نگارش در تاریخ جمعه 17 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes