تبلیغات
بیداری اندیشه - طریقه خواندن نماز شكر (منقول از شیخ طبرسى )
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
شیخ طبرسى در كتاب (عدة السفر و عمدة الحضر) دو ركعت نماز شكر به نحو مخصوص روایت كرده كه : بایست پس از اداى هر فریضه به جاى آورد: (در ركعت اول سوره حمد و قل هو اللّه یك مرتبه در دوم حمد و سوره قل یا ایّها الكافرون یك مرتبه و در ركوع و دو سجده ركعت اول بگوید: الحمد للّه شكرا شكرا للّه وحمدا. و در ركوع و سجده ركعت دوّم بگوید: الحمد للّه الّذى قضى لى حاجتى واستجاب لى دعائى واعطانى مسئلتى . منه رحمه الله ).
و باید دانست كه حرمان از نعمت مذكوره یا هر نعمتى به جهت هر تقصیر و گناهى ، گاهى از روى عقوبت و خزى و خذلان است و شناخته مى شود به اینكه آن حرمان سبب نشود از براى تذكر و ندامت صاحبش ، مانند غالب خلایق كه از بیشتر این قسم نعم جلیله به جهت بدى كردار خود محروم و هرگز ملتفت نشوند كه چه كردند و چه از دست ایشان رفته تا آن روز كه بر ایشان مكشوف شود و حسرت خورند و نتوانند تدارك كنند.
و گاهى از روى لطف و عنایت و آگاه كردن مرتكب جرم است به سوء كردار و بدى عاقبت آنكه زود ملتفت شود و تلافى كند واین را با آن كسان كنند كه بناى عمل خود را بر تجاوز نكردن بر حدود الهیّه گذاشته اند و در جمیع حركات و سكنات و گفتار و كردار و رفتار، ملاحظه رضاى خداوند تبارك و تعالى كنند.
پس ، اگر گاهى به جهت پاره اى مصالح كه محل شرح آنها نیست ، جرمى از ایشان سرزند، زود جزایش دهند و متنبهش كنند و دستش ‍ بگیرند و پس از آن حالش بهتر از حالت سابق شود و آن انكسار و شرم و خجلت كه در او پیدا شده ، كارش را بالا برد. چنانچه از خبر مخاصمه جبرئیل و میكائیل ظاهر مى شود و مقام را گنجایش زیاده از این نیست .
و پوشیده نماند كه بنى طاووس در میان علما جماعتى بودند از افاضل آل طاووس . اشهر ایشان : سیّد جلیل رضى الدین على بن موسى بن جعفر بن محمّد احب مقامات معروف و كتب شایعه در میان شیعه و آنچه در كتب ادعیه و زیارات و فضایل ابن طاووس گویند، مراد، اوست .
دوم : برادر و عالم نبیل احمد كه در فقه و رجال یگانه عصر بود و مراد از طاووس در كتب فقهیه و رجالیه اوست .
سوم : پسر او غیاث الدین عبدالكریم بن احمد طاووس صاحب كتاب (فرحة الغرى ) كه از اجله علما و یگانه روزگار بود در حفظ و جودت فهم .
چهارم : پسر سیّد عبدالكریم رضى الدین ابى القاسم ،على بن عبدالكریم .
پنجم : سیّد رضى الدین ابى القاسم ، على بن سیّد رضى الدین على بن طاووس ، صاحب كتاب (زواید الفواید) كه در اسم و كنیت با پدر امجد خود شریك بود.
گاهى بر برادر او سیّد جلال الدین بن محمّد نیز ابن طاووس اطلاق كنند. پدر امجد او كتاب (كشف المحجّه ) را براى او تصنیف نمود.
در حكایت ورود هلاكو خان به بغداد، مذكور است كه سیّد مجدالدین بن طاووس با سیّد یدالدین واله علامه و جمعى دیگر از علما رفتند نزد او، از براى حلّه امان گرفتند.
در (ریاض العلماء) از تاریخ مولى فخرالدین تباكنى نقل كرده كه : سیّد مجدالدین ، محمّد بن حسن بن طاووس حلى و سیّد یدالدین یوسف بن مطهر، مكتوبى فرستادند نزد هلاكو و اظهار كردند اطاعت و انقیاد را و گفتند كه : (ما یافتیم در اخبار على علیه السلام كه تو خواهى قاهر شد بر این بلاد.) و ذكر كردند آن خبر مروى از على علیه السلام را در خروج هلاكو و غلبه او بر بغداد.
پس ایشان را اكرام كرد و حلّه را امان داد و فاضل مورّخ معاصر در (ناسخ التواریخ ) در ذكر بنى طاووس گفته كه : (یكى از بنى طاووس ‍ در عراق سیّد مجدالدین است ، صاحب كتاب البشارة .) و در آن ذكر اخبار و آثار وارده مى نماید و غلبه مغول را در آن بلاد و انقراض ‍ دولت بنى العباس را ذكر مى فرماید. الخ . ولكن شیخ حسن بن سلیمان حلى تلمیذ شهید اول در كتاب (منتخب البصایر) كتاب بشارت را نسبت داده به سیّد على بن طاووس . واللّه اعلم


برچسب ها: نماز شكر، امام(ع)، مهدی(عج)،
نگارش در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes