تبلیغات
بیداری اندیشه - حكایت چهاردهم : شیخ ورّام
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
و نیز سیّد عظیم الشاءن مسطور در آن كتاب فرموده كه از آن جمله است خبرى كه حدیث كرد مرا به آن ، رشید ابوالعباس بن میمون واسطى در حالى كه ما مى رفتیم به سمت سامره .
گفت : چون متوجّه شد شیخ یعنى جدّ من ، ورّام بن ابى فراس قدس اللّه روحه از حله به جهت تاءلّم و ملالتى كه پیدا كرده بود از مغازى و اقامت نمود در مشهد مقدّس در مقابر قریش ، دو ماه الاّ هفت روز، گفت : پس متوجّه شدم من از بلد واسط به سوى سرّ من راءى و هوا بشدّت سرد بود. پس مجتمع شدیم با شیخ ورّام در مشهد كاظمى و عزم خود را در زیارت براى او بیان كردم .
گفت : (مى خواهم با تو رقعه بفرستم كه آن را بر دكمه لباس خود ببندى یا در زیر پیراهن خود.) پس آن را در جامه خود بستم .
فرمود: (چون رسیدى به قبّه شریفه یعنى قبّه سرداب مقدّس و داخل شوى در آنجا در اوّل شب و كسى در نزد تو باقى نماند و آخر كسى بودى كه خواستى بیرون بیایى ، پس رقعه را در قبّه بگذار؛ پس چون صبح بروى به آنجا و رقعه را در آنجا نبینى ، به احدى چیز مگو.)
گفت : (پس من كردم آنچه را به من امر فرمود.)
پس صبح رفتم و رقعه را نیافتم و برگشتم به سوى اهل خود و شیخ پیش از من به میل خود برگشته بود به سوى اهل خود. یعنى به حله مراجعت نمود. پس در موسم زیارت آمدم و ملاقات كردم شیخ را در منزلش در حلّه .
فرمود به من : (آن حاجت منقضى شد.)
ابوالعباس گفت : (این حدیث را قبل از تو به احدى نگفتم از وقت وفات شیخ تا حال كه قریب سى سال است .)
مؤ لف گوید: شیخ ورّام مذكور از زهّاد علما و اعیان فقهاست و از اولاد مالك اشتر است و مصنّف كتاب (تنبیه الخواطر) كه معروف است به مجموعه ورّام و او جدّ مادرى ابن طاووس است و مادر او دختر شیخ طوسى است و مادر این دختر و دختر شیخ كه مادر ابن ادریس است ، دختر مسعود ورّام است و هر سه از فضلا و داخل در اجازاتند و آن مسعود ورّام به این ورّام بر جماعتى مشتبه شده و بسیارى از كتب مؤ لفه در این باب اشتباهات عجیبه در ترجمه ابن طاووس و ابن ادریس شده كه مقام ذكر آن نیست ؛ حتى بعضى این دو عالم را پسرخاله یكدیگر شمرده و این از اغلاط فاحشه است و مخفى نیست بر آنكه فى الجمله معرفتى به طبقات علما دارد.


برچسب ها: امام عصر (عج)، مهدی موعود،
نگارش در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes