تبلیغات
بیداری اندیشه - حكایت نوزدهم : سیّد بن طاووس
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing

در ملحقات كتاب (انیس العابدین ) مذكور است كه نقل شده از ابن طاووس رحمه الله كه او شنید در سحر در سرداب مقدّس از صاحب الامر علیه السلام كه آن جناب مى فرمود:

اللّهم انّ شیعتنا خلقت من شعاع انوارنا وبقیة طینتنا وقد فعلوا ذنوبا كثیرة اتّكالا على حبّنا و ولایتنا فان كانت ذنوبهم بینك وبینهم ، فاصفح عنهم فقد رضینا! وما كان منها فیما بینهم ، فاصلح بینهم و قاصّ بها عن خمسنا! وادخلهم الجنّة ! وزحزحهم عن النّار ولاتجمع بینهم و بین اعدائنا فى سخطك . (بحار الانوار، جلد53 صفحه 302)
مؤ لف گوید: عبارت این دعا در مصنّفات جمله از متاءخرین ، از علاّمه مجلسى و معاصرین به نحو دیگر نقل شده و در رساله (جنّة الماوى ) اشكال كردم در صحّت نسبت اصل این واقعه به جهت نبودن آن در مصنّفات صاحب واقعه و مؤ لفات متاءخرین از او و كتب علامه مجلسى و محدثین معاصرین او بلكه احتمال دادم در آنجا این كلام ، ماءخوذ باشد از كلام حافظ شیخ رجب برسى در (مشارق الانوار) چه او بعد از نقل حكایات سابقه از مهج تا آنجا كه فرموده : ملكنا. مى گوید: ومملكتنا. و هر چند شیعیان ایشان از ایشانند و مرجع آنها بسوى ایشان است و عنایت ایشان مصروف است در آنها، پس گویا كه آن جناب علیه السلام مى فرماید:
اللّهم انّ شیعتنا منّا ومضافین الینا وانّهم قد اساؤ ا و قد قصروا واخطاءوا راءونا صاحبا لهم رضا منهم قد تقبّلنا عنهم بذنوبهم وتحمّلنا خطایاهم لانّ معوّلهم علینا ورجوعهم الینا فصرنا لاختصاصهم بنا واتّكالهم علینا كانّا اصحاب الذنوب اذ العبد مضاف الى سیّده ومعوّل الممالیك الى موالیهم . اللّهم اغفرلهم من الذنوب ما فعلوه اتّكالا على حبّنا وطمعا فى ولایتنا وتعویلا على شفاعتنا ولاتفضحهم بالسیئات عند اعدائنا و ولّنا امرهم فى الاخرة كما ولیتنا امرهم فى الدنیا وان احبطت اعمالهم فثقّل موازینهم بولایتنا وارفع درجاتهم بمحبّتنا.
این كلمات كه از صاحب مشارق است و شرحى است به زعم او براى كلام آن جناب با عبارت مذكوره متقارب است و عصر او قریب عصر سیّد است و چنانچه از سیّد چنین عبارتى شایع بوده ، او اولى بود به نقل آن به جهت كثرت حرص او بر این مطالب و اطّلاع او بر شواهد بر آنها، اگرچه این نسبت بعید نیست از مقام سیّد چنانچه از حكایات سابقه معلوم مى شود و بیاید بعضى كلمات او در باب هشتم كه شایسته است هر كسى در آنها به حسرت نظر نماید.
طبقه بندی: در ذكر احوال كسانى كه در دوران غیبت كبرى خدمت آن جناب رسیده اند، 
برچسب ها: زیارت امام ع، امام مهدی،
نگارش در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes