تبلیغات
بیداری اندیشه - نسبت ایام هفته به حجج طاهره علیهم السلام
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
مؤ لف گوید كه نسبت ایّام هفته به حجج طاهرین صلوات اللّه علیهم به حسب اعمال و اورادى كه باید متوسّل شد به آنها در نزد ایشان به جهت رسیدن به منافع داخلیه و خارجیه ، دنیویّه و اخرویّه و دفع كردن بلاهاى آسمانى و زمینى و شرور شیاطین انسى و جنّى مختلف رسیده ، اما در زیارت و توسّل به سلام و ثناگویى و مدحت . پس به نحوى است كه سیّد بن طاووس در كتاب (جمال الاسبوع ) ذكر نموده :
شنبه منسوب است به رسول خدا صلى الله علیه و آله .
و یكشنبه به امیرالمؤ منین علیه السلام .
و دوشنبه به امام حسن و سیّد الشهداء علیهما السلام .
و سه شنبه به حضرت سجّاد و امام محمّد باقر و امام جعفر صادق علیهم السلام .
و چهارشنبه به حضرت كاظم و امام رضا و امام محمّد تقى و امام على النقى علیهم السلام .
و پنجشنبه به امام حسن عسكرى علیه السلام .
و روز جمعه منسوب است به امام عصر، صاحب الزّمان صلوات اللّه علیه . و به اسم اوست و آن روزى است كه ظاهر خواهد شد در آن روز.
و براى هر روز، زیارتى ذكر نمود و در هر یك از آنها اشاره شده به این مطلب كه : (امروز، روز شماست و من در این روز مهمان شما هستم و پناه به شما آوردم . مرا ضیافت كنید و پناه دهید.)
و این ترتیب ، مطابق است با دو روایت كه هر دو از حضرت هادى ، امام على النقى علیه السلام روایت شده . یكى را صدوق از صفر بن ابى دلف نقل نموده و دیگرى را قطب راوندى از ابى سلمان بن ارومه .
در خبر اول صفر مى گوید: گفتم به آن جناب : (اى سیّد من ! حدیثى است كه روایت كرده شده از پیغمبر صلى الله علیه و آله نمى دانم معنى آن را.)
فرمود: (كدام است آن حدیث ؟)
گفتم : (قول آن حضرت كه : دشمنى مكنید با روزها كه دشمنى خواهند كرد با شما. چیست معناى آن ؟)
فرمود: (آرى ! روزها ماییم مادامى كه برپاست آسمانها و زمینها. شنبه به اسم رسول خداست صلى الله علیه و آله .)
و به همان نسق ذكر نمود تا آنكه فرمود: (جمعه روز پسر پسر من است و به سوى او جمع مى شوند گروه اهل حق . پس این است معنى روزها. پس دشمنى نكنید با ایشان در دنیا كه دشمنى مى كنند با شما در آخرت .)
در خبر دوم بعد از سؤ ال از حدیث مذكور، در جواب فرمود: (آرى ! بدرستى كه از براى حدیث رسول خدا صلى الله علیه و آله تاءویلى است ؛ اما شنبه ، پس رسول خداست صلى الله علیه و آله .) تا آخر.
و از این خبر مى شود فهمید كه كنایه بودن اسامى ایّام هفته از آن نامهاى مباركه ، منافات ندارد كه ظاهر آن نیز مراد باشد كه تفاءل بد كردن به روزى و تطیّر به آن و دشنام دادن او، سبب شود از براى تاءثیر بدى او. چنانچه علامه مجلسى احتمال داده و آن بعید است ، چه مكرر خود مذمت مى فرمودند بعضى از این ایّام را یا آنكه دشمنى كردن به روز، عمل بد كردن و معصیت نمودن در اوست ؛ پس ‍ او دشمنى خواهد كرد به این كه شهادت دهد بر آن عمل بد در روز قیامت .
و در دعاى صباح صحیفه كامله است كه : و هذا یوم حادث جدید وهو علینا شاهد عتید ان احسنا ودعنا بحمد وان اسائنا فارقنا بذم . اگرچه شارحین صحیفه در این عبارت تاءویلات بعیده كرده اند كه ذكر آن مناسب نیست .
و مخفى نماند كه در این دو خبر از صدیقه طاهره علیها السلام ذكرى نشده ولكن ابن طاووس بعد از زیارت امیرالمؤ منین علیه السلام در یكشنبه ، زیارتى براى آن معظّمه ذكر نموده و محتمل است كه از خبرى دیگر استفاده فرموده و ما ان شاء اللّه زیارت حضرت حجّت علیه السلام را در روز جمعه در باب یازدهم ذكر كنیم .


طبقه بندی: در ذكر احوال كسانى كه در دوران غیبت كبرى خدمت آن جناب رسیده اند، 
برچسب ها: ایام هفته و ائمه(ع)، امام (ع)،
نگارش در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes