تبلیغات
بیداری اندیشه - حكایت بیست و هفتم : ابن جواد نعمانى
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
عالم فاضل متبحر نقاد، میرزا عبدالله اصفهانى معروف به افندى در جلد پنجم كتاب (ریاض العلماء و حیاض الفضلا) در احوالات شیخ ابن جواد نعمانى گفته كه : (او از كسانى است كه دیده است قائم علیه السلام را و روایت نموده از آن جناب .)
دیدم منقول از خط شیخ زین الدین على بن حسن بن محمّد خازن حابرى شهید كه بدرستى و تحقیق كه دیده است ابن ابى كذا الجواد نعمانى مولاى ما، مهدى علیه السلام را. پس عرض كرد به او: (اى مولاى من ! براى تو مقامى است در نعمانیه و مقامى است در حلّه . پس كدام وقت تشریف دارید در هریك از آنها؟)
فرمود به او كه : (مى باشم در شب سه شنبه و روز سه شنبه در نعمانیه و روز جمعه و شب جمعه مى باشم در حلّه . ولكن اهل حلّه به آداب ، رفتار نمى كنند در مقام من و نیست مردى كه داخل شود در مقام من به ادب ، ادب كند و سلام كند بر من و بر ائمه علیهم السلام و صلوات فرستد و سلام كند بر من و بر ایشان دوازده مرتبه ؛ آنگاه دو ركعت نماز به جاى آرد با دو سوره و با خداى تعالى مناجات كند در آن دو ركعت ، مگر آن كه خداى تعالى عطا فرماید به او آنچه را كه مى خواهد.)
پس گفتم : (اى مولاى من ! تعلیم فرما به من این مناجات را.)
فرمود: اللّهم قد اخذ التاءدیب منّى حتّى مسنى الضرّ وانت ارحم الراحمین وان كان مااقترفته من الذنوب استحق به اضعاف اضعاف ما ادبتنى به وانت حلیم ذو اناة تعفو عن كثیر حتى یسبق عفوك ورحمتك عذابك .
و سه مرتبه این دعا را بر من تكرار فرمود تا آن كه فهمیدم ، یعنى حفظ نمودم آن را.
مؤ لف گوید: نعمانیه بلدى است از عراق ، مابین واسط و بغداد و ظاهرا از اهل آن بلد باشد شیخ جلیل ابوعبدالله محمّد بن محمّد بن ابراهیم بن جعفر كاتب شهیر به نعمانى ، معروف به ابن ابى زینب تلمیذ شیخ كلینى و صاحب تفسیر مختصر كه در انواع آیات است و كتاب غیبت كه از كتب مشروحه مفصّله معتبره است چنانچه شیخ مفید در (ارشاد) اشاره فرموده .


برچسب ها: ابن جواد، مهدی(عج)، امام عصر(ع)،
نگارش در تاریخ سه شنبه 21 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes