تبلیغات
بیداری اندیشه - حكایت بیست و هشتم : محمّد بن ابى الرّواد رواسى
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
سیّد جلیل على بن طاووس در كتاب (اقبال ) نقل كرده از محمّد بن ابى الرّواد رواسى كه او ذكر نمود كه بیرون رفت با محمّد بن جعفر دهّان به سوى مسجد سهله در روزى از روزهاى ماه رجب .
محمّد به او گفت : (ما را ببر به مسجد صعصعه كه آن مسجد مباركى است و امیرالمؤ منین علیه السلام در آنجا نماز كرده و حجج علیهم السلام قدمهاى شریفه خود را در آنجا گذاشتند.)
پس میل كردیم به سوى آن مسجد. در بین نمازگزاردن بودیم كه دیدیم مردى را كه از شتر خود فرود آمد و در زیر سایه ، زانوى او را عقال كرد. آنگاه داخل شد و دو ركعت نماز كرد و طول داد آن دو ركعت را. آنگاه دستهاى خود را بلند كرد و گفت : اللّهم یا ذا المنن السابغة ... . تا آخر آنچه بیاید؛ آنگاه برخاست و رفت نزد شتر خود و بر او سوار شد.
ابن جعفر دهّان به من گفت : (آیا برنخیزیم و نرویم نزد او؟ پس سؤ ال كنیم از او كه او كیست ؟)
پس برخاستیم و به نزد او رفتیم و به او گفتیم : (تو را به خداوند قسم مى دهیم كه تو كیستى ؟)
فرمود: (شما را قسم مى دهم به خداوند كه مرا كى پنداشتید؟)
ابن جعفر دهّان گفت : (گمان كردم تو را خضر.)
پس به من فرمود: (تو هم چنین گمان كردى ؟)
گفتم : (گمان كردم كه تو خضرى .)
فرمود: (واللّه كه من هرآینه آن كس هستم كه خضر محتاج است به دیدن او. برگردید كه منم امام زمان شما.)
شیخ محمّد بن مشهدى در مزار كبیر خود و شیخ شهید اوّل در مزار، نقل كردند از على بن محمّد بن عبدالرحمن شوشترى كه او گفت : گذشتم به قبیله بنى رواس . پس بعضى از برادران من گفتند: (كاش مى بردى ما را به سوى مسجد صعصعه كه نماز مى كردیم در آن . زیرا كه رجب است و مستحب است در آن ، زیارت این مواضع مشرفه كه موالى علیهم السلام قدمهاى خود را در آنجا گذاردند و نماز كردند در آن و مسجد صعصعه ، یكى از آنهاست .)
پس با او میل كردیم به سوى مسجد كه ناگاه دیدیم شترى را كه زانویش بسته و پالانش بر پشتش گذاشته كه در مسجد خوابانیده شده .
پس داخل شدیم ، ناگاه مردى را دیدیم كه بر بدنش جامه هاى حجازى بود و بر او، عمامه بود مانند عمامه اهل حجاز و نشسته بود و مى خواند این دعا را. پس من و رفیقم حفظ كردیم و آن دعا این است : اللّهم یا ذا المنن السابغة ... . آنگاه سجده طولانى كرد و برخاست و بر شتر سوار شد و رفت .
پس رفیق من به من گفت : (گمان مى كنم كه او خضر بود. پس چه شد ما را كه با او سخن نگفتیم . گویا كه زبان ما را بسته بودند.)
بیرون رفتیم و ملاقات كردیم ابن ابى الرواد رواسى را. پس گفت : (از كجا مى آیید؟)
گفتیم : (از مسجد صعصعه .) و آن خبر را براى او نقل نمودیم .
گفت : (این شتر سوار مى آید به مسجد صعصعه در هر دو روز و سه روز و تكلّم نمى كند.)
گفتیم : (كیست او؟)
گفت : (شما چه گمان كردید او را؟)
گفتیم : (گمان كردیم خضر است .)
پس گفت : (من واللّه نمى دانم او را مگر كسى كه خضر محتاج است به مشاهده او. برگردید با رشد و هدایت .)
پس رفیقم به من گفت : (او واللّه صاحب الزمان صلوات الله علیه است .)
مؤ لف گوید: آن است كه این دو واقعه است و دو مرتبه این دعا را در آن مسجد در ایّام رجب از آن جناب شنیدند و رواسى با على محمّد بن محمّد شوشترى به نحوى كه حضرت با او مكالمه نمود، او نیز رفتار نمود و علماى اعلام این دعا را در كتابهاى مزار از آداب مسجد صعصعه شمردند. در كتب ادعیه و اعمال سال از جمله ادعیه ماه رجب دانستند و این حكایت را گاهى در آنجا و گاهى در اینجا ذكر كردند.
گویا احتمال دادند كه خواندن آن جناب ، این دعا را در آنجا به جهت خصوصیّت مكان باشد. پس ، از اعمال مسجد خواهد بود. و محتمل است كه به جهت خصوصیت زمان باشد، پس ، از ادعیه ماه رجب باشد و لهذا در هر دو جا ذكر فرموده اند و اول به نظر اقوى است اگرچه احتمال مى رود كه از ادعیه مطلقه باشد و اختصاصى به زمان یا مكان نداشته باشد و دعا این است :
دعاى مهم رجبیّه
اللّهم یا ذا المنن السّابغة والا لاء الوازعة والرحمة الواسعة والقدرة الجامعة والنعم الجیسمة والمواهب العظمیة والایادى الجمیلة والعطایا الجزیلة یا من لاینعت بتمثیل ولا یمثل بنظیر ولایغلب بظهیر یا من خلق فرزق والهم فانطق وابتدع فشرع وعلا فارتفع وقدر فاحسن وصوّر فاتقن واحتج فابلغ وانعم فاسبغ واعطى فاجزل ومنح فافضل یا من سما فى العزّ ففات نواظر الابصار ودنى فى اللطف فجاز هواجس الافكار یا من توحد بالملك فلاند له فى ملكوت سلطانه و تفرد بالا لاء والكبریاء فلا ضد له فى جبروت شاءنه .
یا من حارت فى كبریاء هیبته دقایق لطائف الاوهام وانحسرت دون ادراك عظمته خطایف ابصار الا نام یا من عنت الوجوه لهیبته وخضعت الرقاب لعظمته ووجلت القلوب من خیفته ، اسئلك بهذه المدحة الّتى لاتنبغى الاّ لك وبما وایت به على نفسك لداعیك من المؤ منین وبما ضمنت الاجابة فیه على نفسك للداعین یا اسمع السامعین وابصر المبصرین ویا انظر الناظرین ویا اسرع الحاسبین ویا احكم الحاكمین ویا ارحم الراحمین صلِّ على محمّد خاتم النبیین وعلى اهل بیته الطاهرین الاخیار وان تقسم لنا فى شهرنا هذا خیر ما قسمت وان تختم لى فى قضائك خیر ما حتمت وتختم لى بالسعادة فیمن ختمت واحینى مااحییتنى موفورا وامتنى مسرورا ومغفورا وتول انت نجاتى من مسائلة البرزخ وادرء عنى منكرا ونكیرا وارعینى مبشرا وبشیرا واجعل لى الى رضوانك وجنانك مصیرا وعیشا قریرا و ملكا كبیرا و صلّى اللّه على محمّد وآله بكرة واصیلا یاارحم الراحمین .


برچسب ها: مهدی(ع)، امام عصر(عج)،
نگارش در تاریخ دوشنبه 20 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes