تبلیغات
بیداری اندیشه - حكایت بیست و نهم : امیر الحق استرآبادى
ما بیداریم و پروژه بیداری ادامه دارد We are awake& WAKEUP PROJECT still runing
قصّه امیر اسحاق استرآبادى و این قصه را علاّمه مجلسى در بحار نقل كرده از والد خود و حقیر، به خط والد ایشان ، جناب آقا خواند ملا محمّد تقى رحمه الله دیدم در پشت دعاى معروف به حرز یمانى ، مبسوطتر از آنچه در آنجا است ، با اجازه براى بعضى .
ما ترجمه صورت آن را نقل مى كنیم :
بسم اللّه الرحمن الرحیم الحمد للّه ربّ العالمین والصلوة على اشرف المرسلین محمّد و عترته الطاهرین .
و بعد: پس به تحقیق كه التماس كرد از من سیّد نجیب ادیب حسیب زبده سادات عظام نقباى كرام ، امیر محمّد هاشم ادام اللّه تعالى تاءییده بجاه محمّد و آله الاقدسین كه اجازه دهم براى او حرز یمانى را كه منسوب است به امیرالمؤ منین و امام المتقین و خیر الخلایق بعد سیّد النبیین صلوات اللّه وسلامه علیهما ما دامت الجنّة ماوى الصالحین . پس اجازه دادم براى او دام تاءییده این كه روایت كند این دعا را از من به اسناد من از سیّد عابد زاهد، امیر اسحاق استرآبادى كه مدفون است به قرب سیّد باب اهل الجنّة اجمعین ، كربلا از مولاى ما مولى الثقلین ، خلیفة اللّه تعالى صاحب العصر والزمان صلوات الله علیه و على آبائه الاقدسین .
سیّد گفت : من مانده شدم در راه مكّه و پس افتادم از قافله و ماءیوس شدم از حیات و بر پشت خوابیدم ، مانند محتضر و شروع كردم در خواندن شهادت كه ناگاه دیدم بالاى سر خود، مولاى ما و مولى العالمین ، خلیفة اللّه على الناس اجمعین را. فرمود: (برخیز اى اسحاق !)
پس برخاستم و من تشنه بودم . پس مرا سیراب نمود و به ردیف خود سوار نمود. پس شروع كردم در خواندن این حزر و آن جناب ، اصلاح مى كرد آن را تا آنكه تمام شد. ناگاه خود را دیدم در ابطح . پس ، از مركب فرود آمدم و آن جناب غایب شد و قافله بعد از نُه روز رسید.
شهرت كرد بین اهل مكّه ، من به طى الارض آمدم ! خود را پنهان نمودم بعد از اداى مناسك حجّ. و این سیّد حجّ كرده ، پیاده ، چهل مرتبه و چون مشرّف شدم در اصفهان به خدمت او در زمانى كه از كربلا آمده بود به قصد زیارت مولى الكونین ، الامام على بن موسى الرضا صلوات اللّه علیهما و در ذمه او مهر زوجه اش بود هفت تومان و این مقدار داشت كه در نزد كسى بود از سكنه مشهد رضوى .
پس در خواب دید كه اجلش نزدیك شده . گفت كه : (مجاور بودم در كربلا پنجاه سال براى اینكه در آنجا بمیرم و مى ترسم كه مرا مرگ در رسد در غیر آن مكان .)
پس چون مطّلع شد بر حال او بعضى از اخوان ما، آن مبلغ را ادا نمود و فرستاد با او بعضى از اخوان فى اللّه ما را. پس او گفت كه : (چون سیّد رسید به كربلا و دین خود را ادا نمود، مریض شد و در روز نهم فوت شد و در منزل خود دفن شد و دیدم امثال این كرامات را از او در مدّت اقامت او در اصفهان رضى اللّه عنه .)
و براى من از براى این دعا، اجازات بسیار است و اقتصار كردم بر همان و براى جواز اوست دام تاءییده كه مرا فراموش نكند در مظان اجابت دعوات .
التماس مى كنم از او كه نخواند این دعا را مگر از براى خداوند تبارك و تعالى و نخواند براى هلاك كردن دشمن خود، اگر ایمان دارد، هرچند فاسق باشد یا ظالم . و این كه نخواند براى جمع دنیاى دنیه . بلكه سزاوار است كه بوده باشد خواندن آن ، از براى تقرّب به سوى خداوند تبارك و تعالى و براى دفع ضرر شیاطین انس و جن از او و از جمیع مؤ منین . اگر ممكن است او را نیّت قربت در این مطلب ، وگرنه پس اولى ترك جمیع مطالب است غیر از قرب از جناب حق تعالى شاءنه نمقه بیمناه الداثره احوج المربوبین الى رحمة ربّه الغنى محمّد تقى بن مجلسى الاصبهانى حامدا للّه تعالى ومصلیّا على سیّد الانبیاء واوصیائه النجباء الاصفیاء. انتهى .
خاتم العلماء الحدثین ، شیخ ابوالحسن شریف ، تلمیذ علامه مجلسى در اواخر مجلد (ضیاء العالمین ) این حكایت را از استادش از والدش نقل كرده تا ورود سیّد به مكّه ، آنگاه گفت كه : والد شیخ من گفت كه : پس ، من نسخه دعا را از او گرفتم بر تصحیح امام علیه السلام و اجازه داد به من روایت كردن آن را از امام علیه السلام و او نیز به فرزند خود اجازه داد كه شیخ مذكور من بود طاب ثراه و آن دعا از جمله اجازات شیخ من بود براى من و من حال چهل سال است كه مى خوانم آن را و از آن خیر بسیار دیدم .
آنگاه قصه خواب سیّد را نقل كرد كه به او در خواب گفتند كه : (تعجیل كن رفتن به كربلا را كه مرگ تو نزدیك شده .) و این دعا به نحو مذكور موجود است در جلد ثانى نوزدهم بحار الانوار.


برچسب ها: امام عصر(عج)، مهدی موعود،
نگارش در تاریخ سه شنبه 21 خرداد 1392 توسط پدرام پرتوفرد | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
ابر برچسب ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی هرگونه برداشت یا كپی برداری از مطالب بدون اطلاع به مدیریت یا ذكر منبع حق الناس تلقی میشود.

قالب وبلاگ
JavaScript Codes